Tatry jak każde góry, mają do dyspozycji zarówno trasy łatwe jak i te trudniejsze. Bez względu jednak na rodzaj szlaku, zawsze powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do wycieczki. Należy pamiętać również, że góry są bardzo zmienne i warunki atmosferyczne mogą w szybkim tempie ulec zmianie. Szlaki górskie w Tatrach można podzielić na stopień trudności, ale są również szlaki, które uznawane są za najpiękniejsze i takie tutaj zostaną opisane.

Szlak na Rysy, z całą stanowczością nie jest to szlak łatwy i nie jest polecany osobom, które pragną rozpocząć swoją przygodę z górami. Ponadto warto zauważyć, ze trudne warunki, które panują na tym szlaku dotyczą całego roku. Jest to jednak najczęściej odwiedzany szlak, a jego długość począwszy od Palenicy Białczyńskiej wynosi około23 km natomiast od Morskiego Oka to 15 km. Bardzo łagodnym szlakiem jest szlak prowadzący do Doliny Pięciu Stawów znad Morskiego Oka. Czas przejścia przy dobrych warunkach pogodowych powinien wynieść około 1h 45 minut, a sama odległość wynosi 4 km.

Szlak górski w Tatrach, który prowadzony jest niemal w całości przez gęsty las, a zatem nie jest może on najciekawszy pod względem widokowym to szlak prowadzący na Halę Gąsienicową przez Dolinę Suchej Wody. Początek szlaku rozpoczyna się w Brzezinach. Czas przejścia szacuje się na około 1h40' a sama długość szlaku wynosi 6,6 km. Kolejny szlak w Tatrach, który jest dosyć krótki gdyż jego trasa wynosi 1,8 km a trudność nie jest zbyt duża to szlak prowadzący na Nosal przez Nosalową Przełęcz, a rozpoczyna się ona od Kuźnic do których można dojechac np. autobusem. Bardzo ciekawy i zarazem atrakcyjny szlak w Tatrach, który jest pod względem trudności zaliczany do średnich ma miejsce od Starorobociańskiego Wierchu do Wołowca. Jego długość wynosi około 5,5 km, a czas jaki szacowany jest na jego przejście ze względu na trudność kształtuje się na poziomie 2h45'.

Warto zauważyć, że szukając odpowiedniego szlaku do swoich możliwości możemy swoje poszukiwania zawęzić np. szukając go jedynie w Tatrach niskich czy też Wysokich. Wybór jednak szlaku powinien opowiadać zdecydowanie naszym predyspozycjom.

Scroll to Top