Wybierając się góry, bez względu na pogodę, powinniśmy odpowiednio się przygotować. Pogoda w górach bardzo szybko ulega zmianie, a zatem powinniśmy być przygotowani na zmienne warunki atmosferyczne. Podstawowym elementem, o który powinniśmy zadbać to przede wszystkim odpowiedni ubiór. Pisząc to mamy na myśli odpowiednie buty, które powinny być nie tylko wygodne i odpowiednio dopasowane, ale również o kurtce przeciwdeszczowej, czapce, bieliźnie. Nie można zapomnieć również o plecaku, w którym będą znajdować się niezbędne rzeczy, a także podstawowy sprzęt górski. Mówiąc o podstawowym sprzęcie górskim, mamy na myśli sprzęt, bez którego wyjście w góry jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Jeśli wybieramy się w góry pierwszy raz, bądź też nie znamy trasy, którą chcemy pokonać, to powinniśmy mieć z sobą mapę. Bardzo często zasięg zawodzi w obszarach górskich, a mapa może okazać się niemałym wsparciem w przypadku, kiedy się zgubiliśmy. W plecaku odpowiednio przygotowanym powinniśmy mieć również linę a także uprzęż, która może okazać się potrzebna, nawet jeśli nie planujemy spinaczki w wysokie tereny. Łopata, a także kije trekkingowe ,latarka, to kolejne niezbędne elementy wyposażenia. Jeśli nasza przygoda górska to nie tylko wędrówka po szlaku, ale również wspinaczka, to w naszym zaopatrzeniu nie może zabraknąć kasku. Pakując swój plecak warto zabrać z sobą również gwizdek ratunkowy, powerbank, zegarek oraz folia chroniąca przed wychłodzeniem. Nie może zabraknąć również telefonu oraz gps. Jeśli już spakowaliśmy do plecaka niezbędną odzież oraz sprzęt to warto pamiętać, że w górach spędzimy trochę czasu.

Niezbędne jest zabranie z sobą wody oraz prowiantu. Bez względu gzie idziemy, na jak długo, to warto o tym poinformować osoby trzecie. Taka osoba powinna wiedzieć gdzie idziemy, o której godzinie, w jakim czasie planujemy powrót. Bez względu jednak jak ma nasza przygoda górska wyglądać, warto pamiętać, że dostosowanie sprzętu górskiego powinno być związane z tym jak planujemy tam spędzić czas i jak długo. Inaczej spakujemy się idąc na wycieczkę, a inaczej planując nocleg czy górską wspinaczkę. Sprzęt górski zapewnia bezpieczeństwo, dlatego należy o nim zawsze pamiętać.

Scroll to Top