Zdobycie k2 zimą Nieraz mamy przyjemność obserwować, jak dokonuje się wypraw na szczyty. Oczywiście wiąże się z bardzo dużym ryzykiem i nie zawsze kończy się powodzeniem. K2 jest drugą co do wielkości gór świata. W okresie zimowym stanowiła ona ogromne zagrożenie. Warto również dodać, że zdobycie jej miało się odbyć bez wsparcia dodatkowego tlenu, który nie raz wywoływał ogromne kontrowersje. W wielu środowiskach uznaje się, że korzystanie z tlenu można traktować jako wspomaganie lub inaczej mówiąc doping. Prób zdobycia k2 zimą było bardzo wiele, a pierwsze miały miejsce aż 30 lat temu.

Z tego co podają liczne źródła, wskazuje na to, że próby zdobycia k2 zimą zapoczątkowali Polacy. Pierwsza próba miała miejsce polskiego zespołu w roku 1987. Kolejne miały miejsce w latach 2002 oraz 2017 roku. Wszystkie te próby polskich zespołów niestety zakończyły się porażką. Próbowali również tego dokonywać Rosjanie, ale udało się dopiero to osiągnąć Nepalczykom 16 stycznia 2021 roku. Dokonało to 10 himalaistów, których można uznać za bohaterów. Nie wszystkim udało się tego dokonać bez wsparcia dodatkowego butli, które powszechnie uznawane jest za ułatwienie. Mimo to można tutaj mówić o ogromnym osiągnięciu.

Co trzeba zrobić, aby taki cel udało się osiągnąć? Siła zdobycia k2 zimą tkwi w zespole. Tylko mocny zespół, który potrafi z sobą współpracować i wspierać się na każdym etapie, może liczyć na osiągnięcie tak dużego sukcesu. Warto pamiętać, że K2 w okresie zimowym jest nieprzewidywalne, panują tutaj bardzo trudne warunki dlatego też, tak wielu wspaniałym zespołom nie udało się osiągnąć tego, co zrobili wspomniani Nepalczycy. Wykazali się ogromnym zaangażowaniem, zaparciem w dążeniu do celu, hartem walki i dzięki temu po 30 latach można mówić o ogromnym sukcesie. Bohaterem, który nie skorzystał podczas tej wspinaczki na wierzchołek z dodatkowej butli z tlenem jest Nirmal Purja. Na początku media informowały jeszcze o Mingma G, ale okazało się, że jednak z takiego wspomagania skorzystał. Najważniejsze jednak, że udało się to osiągnąć, dokonano tego z wielkim trudem i powinniśmy to doceniać. Jest to wydarzenie historyczne.

Scroll to Top