Centrum Górskie Korona Ziemi


Misją Centrum Górskiego Korona Ziemi jest przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii, turystyki oraz eksploracji górskiej z naciskiem na historyczne dokonania Polaków w górach wysokich.
Centrum Górskie Korona Ziemi funkcjonuje na dwóch płaszczyznach: tej fizycznej, namacalnej, i tej wirtualnej - funkcjonującej przy wsparciu najnowszych technologii i internetu. To projekt, którego potencjalny zasięg i grupa docelowa nie ma ograniczeń w czasie ani przestrzeni. Jego naturalną kulminacją jest zaś Korona Ziemi jako zespół budynków i atrakcji zlokalizowanych na terenie miejscowości Zawoja – Morgi pod Babią Górą.
W głównej sali wystawienniczej znajduje się 9 makiet najwyższych szczytów górskich poszczególnych kontynentów wchodzących w skład tzw. Korony Ziemi oraz makieta Królowej Beskidów – Babiej Góry. Największa makieta ma rozpiętość niemal 3 m i mierzy prawie 3 m wysokości. Makiety dokładnie odwzorowują charakterystykę i wysokość poszczególnych szczytów. Zwiedzającego prowadzą przez Koronę Ziemi szlaki, a wiedzy dostarcza wykwalifikowany przewodnik bądź tablet, który zawiera wszelkie dostępne informacje na temat danego szczytu, jego otoczenia, kontynentu, na którym się znajduje, czy też arcyciekawej historii podboju najwyższych szczytów świata.
Dzięki makietom możemy przenieść się do podnóża najwyższych szczytów wszystkich kontynentów globu!
Kolejne pomieszczenie to sala multimedialna. Zwiedzający może dotknąć prawdziwej historii podboju gór Ziemi dzięki licznym rekwizytom, jak również poprzez kontakt z najwybitniejszymi himalaistami świata, postaciami przełomowymi dla historii taternictwa, alpinizmu i himalaizmu. Wszystkiego doświadczamy  w formie rzeczywistej i wirtualnej.
Dodatkowym elementem edukacyjnym są wielkie ekrany „multitouch” przybliżające wszelaką wiedzę o górach świata - ich historii, geologii, usytuowaniu, warunkach klimatycznych.
W obiekcie znajduje się także sala sportów ekstremalnych oraz kino górskie, w którym wyświetlane są filmy związane z tematyką górską.
Inne atrakcje:
- Rozsuwana zewnętrzna makieta Babiej Góry zlokalizowana obok budynku Centrum Górskiego. Do makiety można wejść, co pozwala poznać przekrój geologiczny góry, poznać  piętra roślinności oraz procesy górotwórcze.
- Restauracja, której menu jest skonstruowane z myślą o obsłudze masowych wycieczek, głównie dzieci i młodzieży. Główną atrakcją menu są dania nawiązujące do potraw związanych z kuchnią i wyglądem szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi. Nie brakuje również akcentów regionalnych.
- Park Linowy „Las Przygód” usytuowany na powierzchni 1,6 ha w pięknym lesie. Trasy dostosowane są do różnych kategorii wiekowych – od 3 lat aż do  wieku dojrzałego. Proponujemy liczne ścieżki edukacyjne, np. „Praca Leśnika”; jak równie Spacer widokowy w Koronach Drzew na wysokości 18 m, i wiele innych!