Alpinizm to wszelkiego rodzaju wspinaczka, która odbywa się w Alpach. Nie jest tajemnicą, że każda wyprawa górska wiąże się z niebezpieczeństwem. Wymaga ona od uczestników nie tylko nakładów finansowych, ale przede wszystkim wielkiego zaangażowania w przygotowywanie się. Każda wyprawa to zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia. Niestety nasza wiedza na temat polskich alpinistów jest bardzo skromna, a szkoda, ponieważ zasługują oni nie tylko na nasze zainteresowanie, ale również uznanie.

Pierwszym polskim alpinistą, który zdobywał szczyty Alp jest poeta Antoni Malczewski. Jego pierwsze osiągnięcia miały miejsce w roku 1818. Następnym alpinistą, o którym się dowiadujemy to Karol Hoppen, jego osiągnięcia miały miejsce dopiero w 1838 roku, a zatem mówimy tutaj o 20 letniej przerwie pomiędzy pierwszym zdobywcą szczytów w Alpach. Warto jednak tutaj wspomnieć, że byli wśród Polaków alpiniści, których zaangażowanie jak i osiągnięcia miały znacznie większy charakter, tutaj zdecydowanie możemy wspomnieć o Antonim Rydzewskim, a także o Aleksandrze Rzewuskim. Nie możemy również zapomnieć o polskich alpinistkach, które w roku 1978 przeszły przez ścianę szczytu w Alpach, mówimy tutaj o szczycie Matterhorn. Dokonały tego Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Irena Kęsa oraz Wanda Rutkiewicz. Jest to wielkie osiągnięcie kobiet. Kolejnym, ale jakże ważnym w historii polskiego alpinizmu jest osiągnięcie kolejnego szczytu, a w zasadzie przejście przez jedną z jego ścian, czego dokonali Andrzej Czok, Walenty Fiut, Janusz Skowronek oraz Jan Wolf. Mówimy tutaj o dość znanym szczycie, a mianowicie Eiger.

Niestety, zdarza się tak, że polskim alpinistom nie udaje się zdobyć szczytu, czasami podchodzą do tego wielokrotnie. Wiele wypraw kończy się tragicznie i wynika to czasem z warunków pogodowych, organizmu na zmianę warunków lub też opór w dążeniu mimo świadomości trudnych warunków. Warto jednak pamiętać o osiągnięciach i przekazywać wiedzę dalej, ponieważ wśród Polaków jest bardzo wielu wybitnych alpinistów i zasługują na zainteresowanie.

Scroll to Top