Korona Ziemi

Korona Ziemi to odpowiednik siedmiu szczytów Świata, którego zdobycie wiąże się z ogromnym sukcesem. Mówiąc o jej zdobyciu, mamy na myśli ludzi, którym udało się zdobyć wszystkie szczyty. W skład Korony Ziemi wchodzą następujące szczyty: Mount Everest, który znajduje się w Azji. Aconcagua, który znajduje się w Ameryce Południowej, następny szczyt który wchodzi w skład znajduje się w Ameryce Północnej i jest to Denali. W Afryce mamy szczyt Kilimandżaro. Antarktyda to Masyw Vinsona. Niejasna sytuacja jest w Europie gdyż jedne źródła podają, że w skład wchodzi szczyt Elbrus, a inni natomiast twierdzą, że jest to Mont Blanc. Podobna niejasność jest również w Australii jedne źródło bowiem podają, że jest to szczyt Góra Kościuszki, a inne z kolei Puncak Jaya.

Zdobywanie szczytów uznaje się bez wsparcia dodatkowego butli z tlenem, jednak jak się okazuje tylko niewielu osobom się to udało biorąc pod uwagę Koronę Ziemi. Jest to jedynie niewielki procent wszystkich zdobywców. Warto jednak pamiętać, że pierwsze zdobycie Korony Ziemi miało miejsce w latach 1985-1990. Polakom również udało się odnieść ten sukces, a wśród zdobywców są Leszek Cichy, Urszula Tokarska, Roman Dzida, Martyna Wojciechowska, Ireneusz Szpot. Wszystkich Polaków, którym udało się zdobyć Koronę Ziemi jest 26, niestety nikomu nie udało się tego dokonać bez wsparcia dodatkowej butli z tlenem, co uznawane jest przez niektóre środowiska jako stosowanie dopingu bądź też ułatwienia. Najmłodszym zdobywcą został w wieku 15 lat Jordan Romero. Warto również pamiętać o pierwszej kobiecie, której udało się zdobyć wszystkie szczyty wchodzące w skład Korony Ziemi, miało to miejsce w 1992 roku i była to Junko Tabei.

Aby uznać wejście na Koronę Ziemi należy wejść na siedem wyżej wymienionych szczytów, mogą być to te uznane wśród naukowców jak i te ogólnie uznane w przypadku Europy jak i Australii, gdzie te zdania są policzone. Prawda jest jednak taka, że bez względu czy nastąpi to z wsparciem dodatkowej butli czy też nie, jest to ogromne osiągnięcie i warto o tym pamiętać. Wymaga to nie tylko ogromnego zaangażowania, ale również odpowiedniego przygotowania jak i hartu walki.

Scroll to Top