Czym się różni rower trail od enduro?

Na rynku znajdziemy przeróżne typy rowerów, które różnią się rozmiarami, zastosowanymi kołami i innymi drobnymi kwestiami. Każdy rodzaj ma swoje własne przeznaczenia. Nie inaczej jest w przypadku rowerów trail oraz enduro. Co to za rodzaje jednośladów, jakie są różnice pomiędzy nimi i który z nich wybrać? Odpowiadamy.

Rowery trail — cechy charakterystyczne, przeznaczenie

Rowery trail to jednoślady przeznaczone do jazdy na nieutwardzonych szlakach. Przy ich projektowaniu producenci skupiają się na zmaksymalizowaniu przyjemności z jazdy, a także zachowaniu pewnej uniwersalności. Taki rower ma dobrze sprawować się nawet na dość stromych podjazdach, a także pozwalać na szybkie i bezpieczne zjazdy.

Na rynku spotkamy zarówno modele wyposażone w pełne zawieszenie, jak i egzemplarze ze sztywną ramą. Te pierwsze są oczywiście efektywniejsze na nierównościach, gdyż dobrze tłumią wszelkie zmiany terenu. Rowery wyposażone w sztywną ramę są za to tańsze w zakupie, a także w utrzymaniu – dzięki prostej konstrukcji.

Rowery enduro — cechy charakterystyczne, przeznaczenie

Rowery enduro to sprzęt, z którego skorzystamy nawet w najtrudniejszym terenie. Projektanci tworzą je z myślą o najbardziej wymagających, stromych, pełnych nierówności trasach. W jeździe po tak trudnym terenie pomaga ich konstrukcja. Rowery enduro są wyposażone w pełne zawieszenie o dużym skoku i agresywną geometrię.

Charakterystyka rowerów enduro sprawia, że są wręcz doskonałe na podjazdach. Świetnie radzą sobie także na stromych zjazdach, gdzie doświadczony kolarz może osiągać wysokie prędkości. Dlatego takie jednoślady sprawują się najlepiej, gdy zabierzemy je na wymagające górskie trasy.

Różnice pomiędzy rowerami trail i enduro

Główną różnicą, jaką możemy znaleźć pomiędzy tymi dwoma rodzajami rowerów, jest ich przeznaczenie. Jednoślady typu trail to rozwiązanie bardziej uniwersalne, umożliwiające poruszanie się także po drogach publicznych (w tym na nieutwardzonych ścieżkach rowerowych np. w lasach). Są jednak dość twarde, a z tego powodu nie sprawdzą się tak dobrze na najbardziej wymagających trasach, w tym na zjazdach. Będą idealnym wyborem dla osób, które chcą rekreacyjnie jeździć po nieutwardzonych drogach, czy też lasach.

Rowery enduro to z kolei propozycja bardziej wyczynowa dla miłośników najbardziej wymagających tras. Mają agresywną geometrię i zawieszenie z dużym skokiem, sprzyjające dużym wybojom, jeździe po dziurach czy grząskim podłożu. Z tego powodu ich pełne możliwości wykorzystamy na przykład w górach na stromych zjazdach i dużych nierównościach.

Przeczytaj także:  Single track - co to jest?

Jaki rower wybrać — trail czy enduro?

To, na który jednoślad powinniśmy postawić, zależy od tego, jak zamierzamy go używać. Wybierając rower do enduro, musimy pamiętać, że jego możliwości w pełni wykorzystamy tylko w bardzo trudnym terenie. Ponadto agresywne zawieszenie sprawia, że kontrola takiego roweru wymaga już pewnych umiejętności. Zdecydowanie nie jest jednoślad dla nowicjuszy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w jeździe terenowej.

Jeśli mamy zamiar zacząć częściej jeździć w terenie powinniśmy na początku postawić na rower trail. To dobra wyważona propozycja, która sprawdzi się też w trakcie dojazdu na trasę. Na korzyść działa także cena. Za rower trail zapłacimy mniej, szczególnie przy wyborze modelu ze sztywną ramą.

Artur
Artur
Cześć, jestem Artur. Góry to moja pasja i ucieczka od codzienności. Moje zainteresowanie rozpoczęło się od dzieciństwa, a z czasem przekształciło w miłość do górskiej przyrody. Jako doświadczony wędrowiec i entuzjasta historii regionów górskich, na blogu dzielę się poradami, mniej znanymi trasami oraz historiami związanymi z górami. Chcę zainspirować do odkrywania piękna gór i promować odpowiedzialną turystykę. ​​

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Polecane artykuły
Continue to the category