Gdzie sprawdzać pogodę w górach?

Planując wycieczkę w góry należy nie tylko zadbać o odpowiedni strój i ekwipunek, ale także dokładnie przeanalizować prognozy pogody na okres wyjazdu. Pogoda w górach zmienia się szybko niezależnie od pory roku. Dlatego szczególnie ważne są informacje o burzach, opadach deszczu oraz sile i kierunku wiatru. Zimą trzeba też zwrócić uwagę na komunikaty lawinowe. Sprzyjające warunki atmosferyczne to więcej niż sam komfort wspinaczki – pogoda górska wpływa na powodzenie i bezpieczeństwo wyprawy.

Prognoza pogody a klimat górski

Prognoza pogody w górach zmienia się nieustannie, czasem nawet kilka razy w ciągu dnia. Dlatego nie warto polegać na długoterminowych ustaleniach. Najprawdopodobniej stracą one aktualność jeszcze przed nadejściem planowanego wyjazdu. Aby zwiększyć pewność co do trafności prognozowanej pogody, warto korzystać z kilku źródeł jednocześnie. Jeśli większość z nich podaje podobne ustalenia, to szanse na ich prawidłowość są całkiem wysokie. Jednak jeżeli prognozy różnią się między sobą, to żadnej z nich nie można w pełni zaufać. Nigdy nie należy też zakładać najlepszego scenariusza. Lepiej być gotowym na gorsze warunki meteorologiczne i ewentualnie dać się miło zaskoczyć, jeśli pogoda zmieni się na lepsze.

Gdzie sprawdzać pogodę w górach?

Istnieje wiele źródeł, w których można sprawdzić długo- i krótkoterminowe zapowiedzi pogody w górach. Najlepsze prognozy to prognozy na najbliższe kilka dni, tworzone na gęstych siatkach meteorologicznych. Ze względu na specyfikę górskiego klimatu warto korzystać z serwisów specjalistycznych, a nie popularnych stron informacyjnych. Co prawda ich odczytanie zajmuje więcej czasu i wymaga samodzielnej analizy danych, ale przynosi lepsze rezultaty. Do sprawdzonych portali pogodowych należą:

  • ICM Meteo: jeden z najbardziej znanych polskich portali oferujących pogodę numeryczną. Ceniony ze względu na precyzję pomiarów na obszarach górskich, przedstawia prognozę pogody w modelu UM 4km i COAMPS 13km. Jedynym znaczącym minusem tego serwisu jest fakt, że nie posiada precyzyjnych danych co do wysokości nad poziomem morza w danym punkcie;
  • meteoblue: szwajcarski portal, dedykowany bardziej zaawansowanym użytkownikom. Do jego zalet zalicza się mnogość oferowanych danych, prognozy generowane przez wiele modeli globalnych i lokalnych, siatka 3km oraz uwzględnienie wysokości nad poziomem morza. Strona posiada polski interfejs;
  • Mountain Forecast: serwis zawierający bazę gór z całego świata. Jego największym atutem są oferowane szczegółowe prognozy pogody dla różnych pułapów wysokości oraz konkretnych szczytów.

Ponadto warto także monitorować radary opadów, mapy burzowe i aktualne zagrożenie lawinowe.

Przydatne aplikacje

Poza wymienionymi powyżej portalami dobrym źródłem informacji są także aplikacje na telefon, na których można na bieżąco sprawdzać pogodę podczas wspinaczki. Pierwszą z nich jest Meteo IMGW Prognoza dla Polski, udostępniająca nie tylko aktualną pogodę, ale także informacje na temat wyładowań atmosferycznych oraz ostrzeżenia wydawane przez IMGW. Miłośnikom Tatr przyda się aplikacja MeteoTatry, która zawiera informacje o warunkach panujących zarówno po polskiej, jak i słowackiej części gór. Dokładne i bieżące informacje co do widoczności, ciśnienia, temperatury i prawdopodobieństwa opadów można odnaleźć także w AcuWeather czy TodayWeather. Swoje własne aplikacje posiadają również dwa z wymienionych powyżej serwisów – Meteoblue i ICM Meteo.

Polecane artykuły