Góra Kościuszki – skąd wzięła się nazwa?

Góra Kościuszki, najwyższy szczyt lądowej części Australii (2228 m n.p.m.), została odkryta, zdobyta i nazwana przez Pawła Edmunda Strzeleckiego w 1840 roku. Nazwa góry jest hołdem dla polskiego bohatera, generała Tadeusza Kościuszki, znanego z walki o wolność i równość. Istnieje legenda mówiąca o podobieństwie góry do krakowskiego Kopca Kościuszki, choć większość źródeł sugeruje, że nazwa miała upamiętniać generała Kościuszkę. Park Narodowy Kościuszki, w którym znajduje się szczyt, również nosi imię Tadeusza Kościuszki. Wymowa nazwy "Kościuszko" w języku polskim znacznie różni się od australijskiej wymowy "kozyjosko".

Odkrycie i nazwanie Góry Kościuszki

W 1840 roku Paweł Edmund Strzelecki odkrył, zdobył i nazwał Górę Kościuszki podczas swojej ekspedycji z Jamesem Macarthurem. Ich trasa wiodła przez malownicze Alpy Australijskie, a celem podróży było przeprowadzenie badań naukowych oraz zdobycie najwyższego szczytu w Australii. Po dokonaniu pomiarów geodezyjnych, Strzelecki nazwał ten majestatyczny szczyt Mt Kosciusko na cześć polskiego bohatera, generała Tadeusza Kościuszki.

Nazwa Góry Kościuszki została wprowadzona do map hrabstwa Selwyn w 1851 roku, a następnie znalazła się na mapach Nowej Południowej Walii. W 1870 roku doszło do pewnego zamieszania, kiedy błędnie przypisano nazwę „Mount Kosciusko” sąsiedniemu szczytowi, który obecnie jest znany jako Mount Townsend. Niemniej jednak nazwa Góry Kościuszki posiadała już oficjalne uznanie i została utrzymana. Dopiero w 1997 roku do nazwy góry dodano literkę „Z”, co spowodowało, że obecnie jest ona oficjalnie znana jako Mt Kosciuszko.

Kontrowersje i próby zmiany nazwy

Istnieje kontrowersja dotycząca nazwy Góry Kościuszki, związana z próbami zmiany nazwy przez niektóre grupy, w tym lokalne aborygeńskie organizacje. W 2019 roku Toomaroombah Kunama Namadgi Indigenous Corporation złożyła wniosek o ustanowienie podwójnej nazwy dla góry. Jednak nie wszyscy przedstawiciele aborygeńskich społeczności zgadzają się na tę propozycję. Polski Komitet Kopca Kościuszki i wielu przedstawicieli australijskiej Polonii opowiada się za utrzymaniem obecnej nazwy, argumentując, że nazwa Góry Kościuszki jest hołdem dla Pawła Edmunda Strzeleckiego i że miał on pełne prawo do własnego nazewnictwa. Obrońcy pierwotnej nazwy podkreślają również znaczenie polskiego akcentu w Australii i trwałość nazwy przez wiele dziesięcioleci.

Atrakcje i szlaki turystyczne na Górze Kościuszki

Góra Kościuszki jest popularnym celem turystycznym, odwiedzanym przez ponad 30 000 turystów rocznie. Istnieją dwie główne trasy na najwyższy szczyt lądowej Australii. Pierwsza trasa z Thredbo ma około 6,5 km i rozpoczyna się wjazdem wyciągiem krzesełkowym, który oszczędza wędrówkę 560 m pod górę. Szlak ten prowadzi w kierunku północno-zachodnim na przełęcz Rawson Pass i na szczyt serpentyną długości około 1,4 km.

Przeczytaj także:  Batian – z czego słynie najwyższy szczyt w Kenii?

Druga popularna trasa zaczyna się z Charlotte Pass i prowadzi przez malownicze tereny, przechodząc koło Seaman’s Hut. Obie trasy łączą się na przełęczy Rawson. Istnieje również trudniejsza trasa zboczem Hannel’s Spur, którą Paweł Edmund Strzelecki przeszedł podczas swojej wyprawy. Wszystkie trasy oferują piękne widoki i są często odwiedzane przez turystów.

Artur
Artur
Cześć, jestem Artur. Góry to moja pasja i ucieczka od codzienności. Moje zainteresowanie rozpoczęło się od dzieciństwa, a z czasem przekształciło w miłość do górskiej przyrody. Jako doświadczony wędrowiec i entuzjasta historii regionów górskich, na blogu dzielę się poradami, mniej znanymi trasami oraz historiami związanymi z górami. Chcę zainspirować do odkrywania piękna gór i promować odpowiedzialną turystykę. ​​

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Polecane artykuły
Continue to the category