Strona głównaBlack góry w USA

Black góry w USA

Hasło: 

Black Hills

Black Hills to malowniczy łańcuch górski położony w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, na terenie Dakoty Południowej i Dakoty Północnej. Miejsce to, znane również pod nazwą Paha Sapa w języku rdzennych mieszkańców Ameryki – Lakotów, zachwyca swoim naturalnym pięknem i bogatą historią. Black Hills stanowi ważny punkt na mapie USA, nie tylko ze względu na swoje krajobrazy, ale również ze względu na obecność słynnego pomnika prezydentów – Góry Rushmore, co czyni ten region szczególnie atrakcyjnym dla turystów.

Góry te oferują szeroki wachlarz atrakcji; od pieszych wędrówek po malowniczych szlakach, po zwiedzanie jaskiń takich jak Wind Cave czy Jewel Cave, będących jednymi z najdłuższych na świecie. Teren wokół Black Hills jest również bogaty w złoża minerałów, co w przeszłości przyciągnęło wielu poszukiwaczy złota i przyczyniło się do gorączki złota w latach 70. XIX wieku.

Oprócz aspektów przyrodniczych i historycznych, Black Hills ma również wielkie znaczenie duchowe dla rdzennych mieszkańców Ameryki. Dla Lakota jest to święta ziemia, której przynależność była przez lata przedmiotem konfliktów. Dziś Black Hills pozostaje ważnym miejscem kulturalnym i historycznym, przyciągającym zarówno miłośników przyrody, jak i poszukiwaczy przygód oraz osoby zainteresowane historią Ameryki.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł