Strona głównaGóry w Bułgarii

Góry w Bułgarii

Hasło: 

Rila
Piryn

Rila i Piryn to dwa majestatyczne pasma górskie, które stanowią ozdobę bułgarskiego krajobrazu, przyciągając miłośników przyrody z całego świata. Góry Rila, najwyższe pasmo w całej Bułgarii, dumnie prezentują swój najwyższy szczyt – Musała (2925 m n.p.m.), który jednocześnie jest najwyższym wzniesieniem na Półwyspie Bałkańskim. Rila zachwyca nie tylko wysokościami, ale i bogactwem naturalnym. Znajduje się tu Narodowy Park Rila, który jest domem dla wielu rzadkich gatunków flory i fauny, a także kryje w sobie ponad sto malowniczych jezior lodowcowych.

Z kolei góry Piryn, położone na południowy zachód od Rila, charakteryzują się nieco surowszym, ale równie imponującym krajobrazem. Piryn, znany z wyjątkowo bogatej fauny i flory, został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co podkreśla jego światowe znaczenie przyrodnicze. Vihren, drugi co do wysokości szczyt Bułgarii (2914 m n.p.m.), dumnie wznosi się w pasmie Piryn, przyciągając alpinistów swoimi skalnymi ścianami i malowniczymi podejściami.

Obydwa pasma są rajem dla turystów – zarówno dla tych szukających spokojnego wypoczynku na łonie natury, jak i dla spragnionych wyzwań trekkingowych i alpinistycznych. Szlaki piesze i schroniska górskie oferują doskonałe warunki do odkrywania tego niezwykle malowniczego regionu Bułgarii, czyniąc Rilę i Piryn niezapomnianym punktem na mapie europejskich podróży.