Strona głównaGóry w Rosji

Góry w Rosji

Hasło: 

Ural
Kaukaz
Syberia

Rosja, największe państwo świata, zaskakuje różnorodnością swoich krajobrazów oraz bogactwem naturalnym. Wśród nich niezwykłą rolę odgrywają góry, które stanowią nie tylko barierę klimatyczną i geograficzną ale też są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Wyróżniają się przede wszystkim trzy główne pasma górskie: Ural, Kaukaz oraz Syberia, będąc wyjątkowym świadectwem majestatu przyrody.

Ural, choć nie należy do najwyższych pasm górskich, to stanowi ważną granicę między Europą a Azją. Jego szczyty, choć nie przekraczają 2000 m n.p.m., kryją bogate złoża mineralne, które od wieków stanowią o sile gospodarki regionu.

Kaukaz, z kolei, opisywany jest jako łańcuch górski o monumentalnej urodzie. Rozpościera się pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, osiągając wysokości ponad 5000 m n.p.m. To tutaj znajduje się szczyt Elbrus, będący najwyższym punktem Rosji.

Natomiast Syberia, znana głównie z surowego klimatu, kryje w swych obszarach góry, które dodają jej terenom dzikiego, nieokrzesanego piękna. Masywy górskie Syberii, jak Ałtaj czy Sajan, obfitują w rzadkie ekosystemy, które oferują schronienie dla dzikiej przyrody.

Te trzy pasma górskie, Ural, Kaukaz i Syberia, są nie tylko imponującymi formacjami geograficznymi, ale też stanowią część kulturowego i naturalnego dziedzictwa Rosji, przyciągając miłośników przyrody, alpinistów oraz podróżników z całego świata.