Jak zacząć chodzić po górach?

Choć wyprawy górskie dla początkujących mogą wydawać się przytłaczające, to wspinaczka nie musi wiązać się z dużym wysiłkiem fizycznym, kosztownym sprzętem i dalekimi eskapadami. Pierwsze kroki w trekkingowych butach można stawiać powoli, bowiem w polskich górach nie brak amatorskich szlaków. Niski poziom trudności nie wiąże się przy tym z utratą niesamowitych wrażeń – piękne krajobrazy i rozległe panoramy czekają cię nawet podczas krótkich, spokojnych wędrówek.

Jak zacząć chodzić po górach?

Pierwszym krokiem do udanej wycieczki inauguracyjnej jest odpowiednie planowanie. Przed wyjazdem należy zastanowić się nad wyborem miejsca i trasy oraz odpowiednim strojem i ekwipunkiem. Warto też wcześniej przygotować swoje ciało do wzmożonej aktywności fizycznej – chociażby poprzez codzienne spacery czy treningi w domu. Bez względu na to, czy planujesz jednodniową wspinaczkę, czy dłuższy wyjazd z noclegiem, rozpoczynając swoją górską przygodę, zdecyduj się na prostą, kilkugodzinną trasę. Krótkie i mniej intensywne wycieczki zapoznawcze nie powinny zahaczać o wymagające szlaki i – w miarę możliwości – powinny omijać niekorzystne warunki pogodowe. Taki wypad pozwoli na sprawdzenie własnych możliwości i zdobycie górskiego doświadczenia. Ponadto wybór prostych tras na początek daje więcej czasu na zgromadzenie specjalistycznego sprzętu, który może się okazać niezbędny później, gdy zdecydujesz się na bardziej zaawansowany szlak.

Co spakować w góry?

Jako osoba początkująca nie potrzebujesz kosztownego sprzętu i specjalnego stroju. Pierwszą wspinaczkę możesz odbyć w posiadanych już wygodnych ubraniach – najlepiej sprawdzą się spodnie o luźnym kroju, przewiewna koszulka i nakrycie zewnętrzne, najlepiej kurtka przeciwdeszczowa. Na start warto jednak zainwestować w obuwie trekkingowe o twardej i przyczepnej podeszwie. Poza tym do plecaka spakuj dodatkową bluzę, nakrycie głowy, krem z filtrem oraz przekąski i dużą ilość wody. Pamiętaj także o papierowej mapie i podstawowej apteczce. Do przydatnych udogodnień należą także latarka czołowa, termos i kijki trekkingowe. Kolejne pozycje z listy zgromadzisz wraz z nabywanym doświadczeniem.

chodzenie po górach

Tatry, Beskidy, Sudety… od czego zacząć?

Wybór pierwszej destynacji to nie lada wyzwanie. Jeśli zdecydujesz się na zbyt wymagającą wspinaczkę, to napotkane po drodze trudności zniechęcą cię już na starcie. Od czego zacząć chodzenie po górach? Na dobry początek sprawdzą się Sudety. Od położonej w okolicach Wrocławia Ślęży, przez górujący nad Kotliną Kłodzką Śnieżnik, aż po Śnieżkę – najwybitniejszy szczyt Polski. Z kolei Beskidy oferują Turbacz, Radziejową i Tarnicę. Nawet w Tatrach, najwyższych górach Polski, można znaleźć trasy dla mniej zaawansowanych. Idealnym celem wyprawy dla początkujących taterników jest Sarnia Skała, zapewniająca doskonały widok na Giewont.

Przydatne aplikacje

Przed wyjazdem warto pobrać różne aplikacje na telefon, w tym mapy i aplikacje pogodowe. Istnieje wiele programów dedykowanych miłośnikom gór, które dostarczają ciekawostek, opisów szlaków i informacji przyrodniczych (Twój TPN) czy pozwalają na dzielenie się wrażeniami z wspinaczki z innymi użytkownikami (Traseo). Niektóre z nich pomagają także w ustaleniu, co znajduje się przed nami na punkcie widokowym (Polskie Góry). Do najbardziej przydatnych, podstawowych aplikacji należą:

  • Ratunek: aplikacja ułatwiająca wezwanie pomocy w górach – umożliwia udostępnienie swojej lokalizacji oraz kontakt telefoniczny ze Służbami Ratunkowymi działającymi w Polsce. W Tatrach są to ratownicy TOPR, a w pozostałych pasmach górskich – GOPR.
  • Mapy.cz: sprawdzona czeska aplikacja z mapami turystycznymi, działa także na terenie Polski. Jej dużym atutem jest możliwość bezpłatnego pobrania map na telefon i korzystanie z nich w trybie offline;
  • Meteoblue: precyzyjnie określa i prognozuje pogodę. Informuje o temperaturze, prędkości wiatru i opadach.

Z telefonem w ręce możesz też na bieżąco sprawdzać komunikaty TOPR, zdające raport z warunków pogodowych w Tatrach i ostrzegające przed zagrożeniem lawinowym.

Polecane artykuły