Jakie zwierzęta żyją w Tatrach?

Tatry to nie tylko piękne krajobrazy i wysokie szczyty, ale także bogaty świat fauny i flory. Wśród dolin i gór można odnaleźć wiele ciekawych stworzeń. Majestatyczne ptaki, największe europejskie koty i liczne gatunki chronione – zwierzęta Tatrzańskiego Parku Narodowego to zróżnicowana grupa, którą warto lepiej poznać przed najbliższą wycieczką w najwyższe polskie góry.

Zwierzęta Tatrzańskiego Parku Narodowego

Faunę tatrzańską wyróżnia obecność wielu gatunków wysokogórskich żyjących w Polsce wyłącznie na tym obszarze. Wynika to ze specyfiki klimatu i skrajnych warunków pogodowych – znaczne wysokości i wiążące się z nimi duże różnice temperatur oraz niska średnia temperatura w ciągu roku pozwalają na egzystencję tylko tych gatunków, którym udało się przystosować do panujących warunków. Zwierzęta Tatr mieszkają zarówno na terenie najniższego piętra roślinności, jak i w górnych piętrach klimatycznych. U podnóża gór spotkać można m.in. jelenia szlachetnego i borsuka. Trudniejszy do zaobserwowania jest ryś euroazjatycki, często polujący powyżej górnej granicy lasu. Do wysokogórskich ssaków zalicza się także świstak, żyjący od kosodrzewiny po turnie. Z kolei na piętrze hal i turni spotkać można kozicę tatrzańską.

Zwierzęta chronione w Tatrach

Liczne zamieszkujące Tatrzański Park Narodowy zwierzęta objęte są ścisłą ochroną. Wiele z nich to także endemity – unikatowe dla danego miejsca gatunki, które nie występują naturalnie w innych regionach. Należy do nich m.in. świstak tatrzański, podgatunek świstaka alpejskiego. Wiosną i latem jego charakterystyczny świst można usłyszeć z daleka, natomiast w okresie jesienno-zimowym zapada w sen, ukrywając się w norze na około 7 miesięcy. Pod ochroną znajduje się także kozica tatrzańska, jeden z największych wysokogórskich ssaków i zarazem zagrożony gatunek. Szacuje się, że jej populacja w Tatrach wynosi około tysiąca osobników. Do tatrzańskich ssaków objętych ochroną zalicza się także niedźwiedź brunatny. To największy i najgroźniejszy gatunek żyjący w polskich górach. Na liście podlegających ochronie drapieżników znajdują się także wilk szary, zamieszkujący Tatry w dużych watahach, oraz ryś euroazjatycki, krytycznie zagrożony gatunek, którego liczebność określa się na zaledwie kilkanaście sztuk.

wilk szary w Tatrach

Zwierzęta w tatrach – w przestworzach

Wiele gatunków ptaków żyjących na terenie Tatr można spotkać także w innych obszarach Polski. Wśród typowo górskich ptaków warto wymienić płochacza halnego, który przystosował się do surowego tatrzańskiego klimatu mimo niewielkich rozmiarów, pomurnika, sprawnie poruszającego się po stromych skałach oraz siwerniaka, znanego także jako świergotka górskiego. Królem tatrzańskich przestworzy jest z kolei orzeł przedni, największy ptak drapieżny polskich gór. Szybując wykorzystuje on prądy powietrza, dzięki czemu może unosić się godzinami bez poruszania skrzydeł.

Polecane artykuły