Krywań – narodowa góra Słowaków

Krywań to jeden z najbardziej popularnych szczytów Tatr i zarazem święta góra Słowaków. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznym zakrzywionym wierzchołku, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Jednak wśród naszych sąsiadów znany jest z czegoś więcej – to symbol odrodzenia i budowania tożsamości narodowej.

Narodowe wejście – coroczna wyprawa na Krywań

Góra Krywań nazywana jest górą narodową Słowaków. Jej historia jako symbolu państwowego rozpoczyna się 16 sierpnia 1841 roku, kiedy wyprawę na szczyt poprowadził Ľudovít Štúr, znany patriota i działacz polityczny. Od tego czasu w Słowacji co roku organizuje się tzw. národné výlety, czyli narodowe wejścia. Początkowo brali w nich udział przede wszystkim zwolennicy niepodległości oraz pionierzy słowackiej kultury. Obecnie wydarzenie jest tłumnie uczęszczane zarówno przez Słowaków, jak i mieszkańców innych państw, którzy zjeżdżają się do kraju, by wspólnie zdobyć ten historyczny szczyt.

Narodowe wejścia odbywają się zawsze weekend w okolicach 16 sierpnia.

Krywań dla początkujących

Na Krywań prowadzą dwa udostępnione dla turystów szlaki. Pierwszy z nich, oznaczony kolorem zielonym, rozpoczyna się przy Trzech Źródłach (Tri studničky) i prowadzi przez zalesiony grzbiet południowo-zachodniego ramienia góry. To dobre rozwiązanie dla mniej wprawionych we wspinaczce osób. Należy jednak pamiętać, że Krywań osiąga największą wysokość względną w całych Tatrach (1370 m), w związku z czym podejście wymaga dobrej kondycji. Drugi, niebieski szlak znajduje się przy Białym Wagu (Podbanské Biely Váh) i prowadzi przez Jamski Staw oraz Pawłowy Grzbiet. Ta trasa jest nieco dłuższa, co może stanowić trudność dla mniej doświadczonych podróżników.

Ile trwa wejście na Krywań?

Prowadząca na Krywań trasa pozwala na zdobycie szczytu góry średnio w mniej niż 5 godzin. Przejście całego szlaku w tę i z powrotem może zająć od 8 do 10 godzin. Wszystko zależy od wyboru szlaku (zielony, niebieski, a może połączenie obu?) oraz kondycji uczestników. Na szczycie warto także poświęcić dłuższą chwilę na podziwianie rozległej panoramy. Wznosząca się na 2494 m n.p.m. góra przy dobrej pogodzie oferuje widoki na Tatry Wschodnie, Tatry Zachodnie, Niżne Tatry, Kozi Wierch i Świnicę. Podczas przystanku na szczycie można obejrzeć też tabliczkę upamiętniającą wydarzenia z 1841 roku oraz charakterystyczny krzyż z podwójnymi poprzecznymi ramionami – symbol Słowacji, który znajduje się w ich herbie i na ich fladze. Trasa na Krywań nie tylko zapewnia piękne widoki, ale także daje szansę na lepsze poznanie sąsiadów Polski.

Przeczytaj także:  Najwyższe szczyty Alp – odkryj Alpejskie czterotysięczniki
Artur
Artur
Cześć, jestem Artur. Góry to moja pasja i ucieczka od codzienności. Moje zainteresowanie rozpoczęło się od dzieciństwa, a z czasem przekształciło w miłość do górskiej przyrody. Jako doświadczony wędrowiec i entuzjasta historii regionów górskich, na blogu dzielę się poradami, mniej znanymi trasami oraz historiami związanymi z górami. Chcę zainspirować do odkrywania piękna gór i promować odpowiedzialną turystykę. ​​

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Polecane artykuły
Continue to the category