Najwyższe szczyty w Himalajach

Położone w południowej Azji i rozciągające się na terenach Pakistanu, Indii, Tybetu, Nepalu i Bhutanu, Himalaje to najwyższy łańcuch górski na Ziemi. Należy do niego aż dziesięć z czternastu ośmiotysięczników świata, w tym najsłynniejszy szczyt – Mount Everest. Gorliwi pasjonaci gór marzą o jego zdobyciu, a jeszcze bardziej wytrwali himalaiści planują zdobycie całej Korony Himalajów. Jak wysoki jest najwyższy szczyt na Ziemi? Kiedy odbyło się pierwsze wejście na Mount Everest? Poznaj składające się na Himalaje szczyty.

Mount Everest – najwyższy szczyt świata

Najwyższy szczyt Himalajów, a zarazem najwyższy szczyt świata, to Mount Everest, osiągający 8848 m n.p.m. wysokości. Góra położona jest na granicy nepalsko-chińskiej, w centralnej części łańcucha. Przez wielu mieszkańców Tybetu uznawana jest za świętą siedzibę bogów, a w całych Chinach nazywana jest Czomolungmą (czyli Boginią Matką Śniegu lub Boginią Matką Ziemią). Mount Everest to potężny masyw, licznie podcięty lodowcami, którego zdobyciem pochwalić może się zaledwie garstka himalaistów. Pierwsze udane wejście miało miejsce w 1953 roku. Z kolei pierwsza polska wyprawa na Mount Everest odbyła się w 1978 roku, kiedy to szczyt zdobyła Wanda Rutkiewicz.

Dowiedz się więcej: Mount Everest – najwyższy szczyt świata

Drugi najwyższy szczyt Himalajów – Kanczendzonga

Położona we wschodniej części Himalajów Kanczendzonga to drugi co do wysokości szczyt Himalajów. Jego wysokość wynosi 8586 m n.p.m., co czyni go trzecim najwyższym szczytem na świecie. Nazwa góry złożona jest z czterech tybetańskich słów, które w tłumaczeniu oznaczają Pięć Skarbów pod Wielkim Śniegiem. Określenie to może odnosić się do pięciu wierzchołków masywu, pięciu lodowców lub pięciu skarbów rejonu. Podobnie jak Mount Everest, Kanczendzonga jest uznawana za świętą górę. Dlatego też pierwsze wejście nie zostało zakończone na jej wierzchołku, ale kilka metrów pod nim. Ostatecznie szczyt został zdobyty po raz pierwszy w 1955 roku przez dwóch Brytyjczyków.

Przeczytaj więcej w naszym artykule: Kanczendzonga – trzecia najwyższa góra świata

Najwyższe szczyty Himalajów

Oprócz najlepiej rozpoznawalnej pary ośmiotysięczników – Mount Everestu i Kanczendzongi najwyższe szczyty w Himalajach stanowią Lhotse i Makalu. Lhotse to czwarty co do wysokości wierzchołek na Ziemi. Nazwa tej ulokowanej w środkowej części Himalajów Wysokich góry oznacza Południowy Szczyt. Została tak ochrzczona ze względu na położenie na południe od Mount Everestu. Wysokość Lhotse wynosi 8516 m n.p.m., a jej szczyt został zdobyty po raz pierwszy w 1956 roku. Z kolei góra Makalu to osiągający 8481 m n.p.m piąty najwyższy szczyt na świecie. To zarazem pierwszy ośmiotysięcznik, na który pierwszego zimowego wejścia nie dokonali Polacy. Tego osiągnięcia dokonali w 2009 roku Włoch Simone Moro i Kazach Denis Urubko. Wskazując na najwyższe szczyty Himalajów nie można pominąć też pozostałych ośmiotysięczników, do których należą kolejno Czo Oju (8188 m n.p.m.), Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), Manaslu (8163 m n.p.m.), Nanga Parbat (8125 m n.p.m.), Annapurna  (8091 m n.p.m.) oraz Sziszapangma (8027 m n.p.m.).

Przeczytaj także:  Najpiękniejsze szlaki trekkingowe w Europie
L.p. Nazwa szczytu Wysokość (m n.p.m.)
1 Mount Everest 8 848
2 Kanczendzonga 8 586
3 Lhotse 8 516
4 Makalu 8 485
5 Czo Oju 8 188
6 Dhaulagiri 8 167
7 Manaslu 8 163
8 Nanga Parbat 8 125
9 Annapurna 8 091
10 Sziszapangma 8 027
Artur
Artur
Cześć, jestem Artur. Góry to moja pasja i ucieczka od codzienności. Moje zainteresowanie rozpoczęło się od dzieciństwa, a z czasem przekształciło w miłość do górskiej przyrody. Jako doświadczony wędrowiec i entuzjasta historii regionów górskich, na blogu dzielę się poradami, mniej znanymi trasami oraz historiami związanymi z górami. Chcę zainspirować do odkrywania piękna gór i promować odpowiedzialną turystykę. ​​

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Polecane artykuły
Continue to the category