Najwyższe szczyty w Polsce

Najwyższe góry w Polsce, choć nie tak okazałe jak słynna Korona Himalajów, przyciągają zarówno rodzimych miłośników wspinaczki, jak i europejskich amatorów taternictwa, którzy poszukują okazji do zachłyśnięcia się pięknymi krajobrazami i zdobycia kolejnych szczytów. Większość z nich znajduje się w okolicach doliny Morskiego Oka, ale Tatry to nie wszystko, co nasz kraj ma do zaoferowania. Nie zwlekaj i odkryj najwyższe szczyty w Polsce!

Rysy – najwyższy szczyt w Polsce

Położone w Tatrach Wysokich Rysy to najwyższa góra w Polsce. Masyw, na który składają się trzy wierzchołki, zlokalizowany jest na granicy polsko-słowackiej, a jego największy szczyt o wysokości 2501 m n.p.m. znajduje się w całości na terenie sąsiadującego z nami kraju. Z kolei wierzchołek północno-zachodni, przez który przebiega granica, to najwyżej położony punkt w Polsce, mierzący 2499 m n.p.m. i należący do tzw. Korony Europy. Rysy zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznie pożłobionym zboczom, które można dostrzec na Niżnich Rysach, Żabim Szczycie Wyżnim i Żabim Mnichu. Poza tym znane są z rozległej panoramy i nieporównywalnych krajobrazów, jakie można dostrzec ze szczytu – w odpowiednich warunkach pogodowych widoczność sięga ponad 200 kilometrów.

Druga najwyższa góra w Polsce

Mięguszowiecki Szczyt to drugi najwyższy szczyt Polski oraz kolejna góra zlokalizowana w Tatrach Wysokich. Jej wierzchołek znajduje się na wysokości 2439 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem na obszarze Polski, jeśli za kryterium uznać wysokość jedynie głównego wierzchołka – w przypadku Rys to miano posiada punkt znajdujący się na terenie Słowacji. Północna ściana Mięguszowieckiego Szczytu jest najwyższą w całych Tatrach o nachyleniu przekraczającym 45 stopni. To góra zarezerwowana wyłącznie dla doświadczonych taterników.

góry w Polsce

Jakie są najwyższe szczyty w Tatrach?

Wszystkie najwyższe góry w Polsce należą do pasma tatrzańskiego. Oprócz Rys i Mięguszowieckiego Szczytu warto wybrać się także na Mięguszowiecki Szczyt Czarny (2410 m n.p.m.), którego ściany opadają bezpośrednio do Czarnego Stawu, imponującego jeziora tatrzańskiego. Na uwagę zasługuje także Wołowa Turnia (2373 m n.p.m.), z której można dostrzec Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki. Decydując się na wspinaczkę po Wołowym Grzbiecie, można w ciągu jednej wyprawy zdobyć aż trzy z dziesięciu najwyższych szczytów w Polsce – nie tylko Wołową Turnię, ale także Hińczową Turnię (2377 m n.p.m.) oraz Żabią Turnię Mięguszowiecką (2335 m n.p.m.).

Przeczytaj także:  Jakie są pasma górskie w Polsce?

Beskidy, Karkonosze i inne pasma górskie

Choć wszystkie najwyższe szczyty Polski należą Tatr, to piękne widoki i ekscytujące trasy wspinaczkowe można odnaleźć także na innych pasmach górskich. Wśród nich najwyższy punkt stanowi Babia Góra, zlokalizowana w Beskidzie Żywieckim. Jej wierzchołek, często zwany Diablakiem, osiąga wysokość 1725 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich oraz drugim co do wybitności szczytem Polski. Miejsce pierwsze obejmuje Śnieżka, wznosząca się na 1602 m n.p.m. wysokości góra, która króluje w Karkonoszach i Sudetach. Planując wycieczkę po rodzimych szczytach warto pamiętać także o Tarnicy (1346 m n.p.m.), najwyższym punkcie polskich Bieszczadów.

Artur
Artur
Cześć, jestem Artur. Góry to moja pasja i ucieczka od codzienności. Moje zainteresowanie rozpoczęło się od dzieciństwa, a z czasem przekształciło w miłość do górskiej przyrody. Jako doświadczony wędrowiec i entuzjasta historii regionów górskich, na blogu dzielę się poradami, mniej znanymi trasami oraz historiami związanymi z górami. Chcę zainspirować do odkrywania piękna gór i promować odpowiedzialną turystykę. ​​

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Polecane artykuły
Continue to the category