Mount Everest – najwyższy szczyt świata

Położona w Himalajach góra Mount Everest to najwyższy szczyt świata. Mieszkańcy Tybetu uważają go za siedzibę bogów, a w całych Chinach znany jest jako Czomolungma – Bogini Matka Śniegu. Mount Everest to zarówno obiekt czci, jak i ostateczne wyzwanie dla najwytrwalszych entuzjastów wspinaczki. Zdobyciem tego potężnego masywu może pochwalić się niewielu himalaistów. W jakim kraju jest Mount Everest? Kto zdobył najwyższy szczyt Ziemi? Dowiedz się więcej o królującej nad Ziemią górze.

Gdzie leży Mount Everest?

Mount Everest należy do najwyższego łańcucha górskiego na świecie – Himalajów, zlokalizowanych na granicy Nepalu i Chin (Tybetu). Osiągający 8848 m n.p.m. wysokości szczyt znajduje się w centralnej części łańcucha, zaliczającej się do Himalajów Wysokich. Masyw Mount Everest po stronie chińskiej został objęty ochroną w ramach rezerwatu biosfery o nazwie Rezerwat Biosfery Czomolungmy. Z trzech stron podcięty lodowcami, zbudowany jest z granitów, gnejsów, wapieni oraz łupków, a jego ściany mają około 3 kilometrów wysokości.

Zdobywcy Mount Everest

Szczyt Mount Everest został zdobyty po raz pierwszy przez Brytyjczyków w 1953 roku. Prowadzona od strony Nepalu wyprawa kierowana była przez Johna Hunta, a wśród jego towarzyszy znajdowali się Edmund Percival Hillary, Thomas Duncan Bourdillon, Charles R. Evans oraz Tenzing Norgay. Na górze jako pierwsi stanęli Hillary i Norgay. Wszystkie poprzednie ekspedycje – a było ich aż 13 – kończyły się niepowodzeniem. Osiągnięcie Brytyjczyków utorowało drogę dla kolejnych wspinaczy, którzy zaczęli podejmować coraz śmielsze próby wejścia. Od tego czasu znajdujący się na Mount Everest szczyt zdobyło tysiące osób, w tym także osoby niepełnosprawne. Za bezprecedensowy rekord, umieszczony w Księdze Rekordów Guinnessa, uznano dzień 19 maja 2012, kiedy na wierzchołku góry stanęło aż 234 himalaistów.

flagi na mount everest
Flagi na szczycie Mount Everest

Mount Everest a Polacy

Pierwsza polska wyprawa na Mount Everest odbyła się w 1978 roku. Szczyt góry zdobyła wówczas Wanda Rutkiewicz – pierwsza Polka i zarazem pierwsza Europejka, której udało się dokonać tego osiągnięcia. Dwa lata później, w 1980 roku, odbyło się pierwsze w historii zimowe wejście na ośmiotysięcznik. Uczestnikami tej wyprawy byli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Ich sukces był jedynie początkiem, bo od tego czasu Polakom udało się jako pierwszym przeprowadzić zimowe wejścia na aż dziesięć ośmiotysięczników. Niedługo później, bo jeszcze w tym samym roku, nową drogę na Mount Everest wyznaczyli Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka, poruszający się południowym filarem masywu.

Przeczytaj także:  Lhotse – co charakteryzuje czwartą najwyższą górę na świecie?

Cmentarz na Mount Everest

Nagłe zmiany temperatury, burze śnieżne, lawiny i choroba wysokościowa to zagrożenia czyhające na wszystkich himalaistów. Od czasu pierwszego wejścia na Mount Everest podczas wspinaczki na najwyższy szczyt świata zginęło około 300 osób. Najtragiczniejszy wypadek miał miejsce 25 kwietnia 2015, kiedy fragment lodowca oberwał się wskutek trzęsienia ziemi i doprowadził do powstania lawiny, która zabiła 19 osób i raniła kolejne 61.

Artur
Artur
Cześć, jestem Artur. Góry to moja pasja i ucieczka od codzienności. Moje zainteresowanie rozpoczęło się od dzieciństwa, a z czasem przekształciło w miłość do górskiej przyrody. Jako doświadczony wędrowiec i entuzjasta historii regionów górskich, na blogu dzielę się poradami, mniej znanymi trasami oraz historiami związanymi z górami. Chcę zainspirować do odkrywania piękna gór i promować odpowiedzialną turystykę. ​​

Leave a reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Polecane artykuły
Continue to the category